Wcześniejsza emerytura

Wczesna emerytura stanowi dla wielu niedoścignione marzenie. Jeśli praca wymaga dużego nakładu sił, a po wielu latach czujemy się już nią przytłoczeni i mamy możliwość skorzystania z pójścia na wcześniejszą emeryturę – wielu korzysta z tej okazji. Szybko jednak okazuje się, że wakacje miały być ożywcze, przyjemne i beztroskie, tymczasem czar szybko uleciał i nasz nowa wolność okazuje się ciężarem. Pójście na wcześniejszą emeryturę oznacza zaprzestanie pracy, gdy zdecydowana większość naszych rówieśników wciąż pracuje.

Po krótkim okresie ulgi i odpoczynku często pojawia się poczucie bezradności i braku użyteczności. Wtedy to właśnie zmierzyć się trzeba z nową formą tożsamości samego siebie. Gdy przestajemy być czynni zawodowo, zmienia się większa część naszego życia. Zawodowe znajomości ulegają rozluźnieniu w związku z tym, że nie jesteśmy już częścią jakiejś wspólnoty.

do przedszkola do skórzewa przedszkole skórzewo zapraszamy wszystkie dzieci Ozdabiające ołtarz obrusy ołtarzowe konieczne do sprawowania Eucharystii i odprawiania Mszy Świętej

Wtedy też pierwszy raz od długiego czasu pozostajemy ze sobą sami. Musimy od nowa nauczyć się organizacji własnego czasu i zarządzania nim. Aby czas na emeryturze mógł nas w pełni satysfakcjonować znaleźć musimy obszar życia, który nas potrzebuje. W przeciwnym razie wcześniejsza emerytura stać się może prawdziwym utrapieniem.