Urządzenia, które także przydadzą się na budowie

Zawiesie to urządzenie będące wyposażeniem urządzenia dźwigowego, żurawia, cięgnika lub suwnicy służące do zawieszania, obwiązywania lub podtrzymywania podnoszonego ładunku. W większości przypadków zawiesie nie jest integralnym elementem dźwignicy, a jest jedynie zawieszane na haku zblocza.

Do budowy zawiesi wykorzystuje się ogromną różnorodność materiałów i komponentów. Najbardziej rozpowszechnione są zawiesia cięgnowe zbudowane z ogniwa zbiorczego, do którego przymocowane są cięgna.

Na końcach cięgien stosuje się haki. Zawiesie może posiadać elementy służące do regulacji długości.

Zawiesia belkowe zwane trawersamimają postać belki z głównym uchwytem lub zawiesiem u góry do zawieszenia na dźwignicy oraz zakończeniami chwytnymi w postaci szekli, haków lub cięgien. Zakończenia mogą mieć regulowane położenie i długość.

www.gregorinvestproject.pl

Cięgnik zaś to urządzenie dźwigowe służące do przemieszczania przedmiotów stałych (nosiwa) w jakimś kierunku za pomocą cięgien linowych lub łańcuchowych i przy zastosowaniu zaczepu, zwykle haka lub chwytaka (na przykład elektromagnetycznego). Cięgnik może być napędzany siłą mięśni (cięgnik ręczny) lub silnikiem (cięgnik silnikowy).

Cięgnik może być samodzielnym urządzeniem lub częścią innego urządzenia dźwigowego.