Sprawdzajmy stan opon

Zazwyczaj po zmianie opon na odpowiednie na dany sezon, nie poświęcamy im już zbyt wiele uwagi. Zwłaszcza jeśli nie jeździmy zbyt dużo, albo jeździmy na stosunkowo małe odległości. A przecież opony podczas jazdy się zużywają, co więcej narażone są one na różnego rodzaju uszkodzenia, które mogą sprawić, że w najmniej spodziewanym momencie zejdzie z nich powietrze. Dlatego tak ważne jest to, abyśmy sprawdzali stan naszych opon i żebyśmy obowiązkowo przyglądali się im przed dłuższą trasą. Jednak nie zaszkodzi, jeśli przed każdą podróżą obejdziemy samochód dookoła i sprawdzimy, czy wszystkie opony wyglądają tak jak powinny i czy mają one dostatecznie dużo powietrza.

Co się może stać?

Na jezdni może leżeć wiele różnych rzeczy, które z jednej strony mogą być niewidoczne z pozycji kierowcy, a z drugiej mogą wyrządzić wiele szkody. Nigdy nie wiadomo czy podczas jazdy nie najechaliśmy na jakiś gwóźdź czy szczególnie ostry kamień. W takim przypadku mogło dojść do uszkodzenia opony, albo gwóźdź mógł się w nią wbić. Dopóki będzie w niej tkwił, nic złego może się nie wydarzyć, bo będzie zasłaniał dziurę i powietrze nie będzie uciekało. Jednak kiedy taki gwóźdź wypadnie, powietrze z opony może bardzo szybko zejść, a jeśli będziemy akurat jechali ze sporą prędkością, to może się okazać, że będziemy mieli problem, aby zapanować nad samochodem i może wówczas dojść do poważnego wypadku.

Dlatego też, warto oglądać opony, sprawdzać czy nie tkwi w nich coś podejrzanego, a jeśli coś takiego znajdziemy, to jak najszybciej powinniśmy się udać do wulkanizatora. On będzie mógł wyjąć dany przedmiot, ocenić stan naszej opony i powiedzieć, czy jest w stanie ją naprawić, czy jednak powinniśmy wymienić ją na nowy egzemplarz. Tak samo opona może ulec uszkodzeniu podczas podjeżdżania pod wysoki krawężnik, albo kiedy będziemy nią ocierać o krawężnik, jeśli podjedziemy do niego zbyt blisko. Nie wszystkie zmiany w oponie są widoczne od razu, jednak warto się im przyglądać, aby jak najszybciej wychwycić wszelkie nieprawidłowości.

Musimy wszystko sprawdzić

Przyglądając się naszym oponom, nie powinniśmy zapominać o tym, że podczas jazdy bieżnik cały czas się zużywa.

To oznacza, że również jego stan powinniśmy regularnie sprawdzać, bo im będzie on mniejszy, tym mniejszą będziemy mieli zapewnioną przyczepność, a to oznacza, że tym łatwiej możemy stracić panowanie nad samochodem. Dlatego też, tak ważne w tym wszystkim jest to, abyśmy uważnie sprawdzali nasz bieżnik, patrzyli czy nie jest on zbyt płytki, ale jednocześnie warto też sprawdzić, czy nie utkwiły pomiędzy nim jakieś drobne kamyczki. One niby nie są groźne, ale w pewnym momencie także mogą wyrządzić wiele szkody, jeśli zbyt długo pozostaną wciśnięte w szczelinę bieżnika. Na pewno, nie możemy czekać, aż będzie on zjechany do zera, bo wówczas poruszanie się takim samochodem, z takimi oponami będzie stwarzało bardzo duże zagrożenie na drodze. Nie tylko dla nas, ale również dla pozostałych użytkowników drogi.

Pamiętajmy, żeby regularnie sprawdzać stan opon. Może to uratować życie nam, naszym bliskim i innym uczestnikom ruchu drogowego.