Rodzaje materiałów budowlanych2

Dobór materiałów budowlanych zależy od ich przeznaczenia. Stąd wynikają pewne klasyfikacje, które systematyzują docelowe ich użycie. Z czegoś innego buduje się ściany nośne budynków, z czegoś innego kominy bądź konstrukcje dachów.

Rynek budowlany dysponuje ogromną ofertą materiałów potrzebnych do zbudowania domu. Podstawowy materiał na mury to cegła, pustaki lub bloczki, również często wybierane ostatnio drewno albo dla lubiących nowoczesne technologie, konstrukcje stalowe wypełniane później gotowymi elementami. Projekt architektoniczny wybrany przez inwestora w dużym stopniu warunkuje wybór materiałów budowlanych.

Wszystko musi bowiem spełniać warunki techniczne określone aktualnie obowiązującymi przepisami. Połączenia materiałów też muszą spełniać pewne warunki, by nie wpłynęły negatywnie na powstający budynek. Wybór technologii pozwala na zestawianie cegieł z drewnem, kamieniami czy elementami z tworzyw sztucznych.

Do murowanych z pustaków bądź cegły domów można też wykorzystywać stalowe konstrukcje np. w postaci kolumn podtrzymujących balkony albo w formie poręczy na schodach czy tarasach i balkonach. Innych materiałów używa się do pokrycia połaci dachowych.

Tutaj też jest duży wybór, bo można wykorzystać dachówki ceramiczne, blacho dachówki, papo dachówki bądź wykonać dach na wzór tradycyjnej strzechy. Każdy z tych materiałów wymaga odpowiedniego zabezpieczenia i konserwacji, aby był funkcjonalny przez wiele lat. Do zakończenia budowy domu potrzebne są też okna i drzwi, które mogą być drewniane lub z tworzyw sztucznych.