Historia istnienia głośników sięga aż 1989 roku. Z kolei pierwszy głośnik elektryczny powstał w 1906 roku. Od tego czasu jednak w działaniu głośników wiele się zmieniło.
Należy wiedzieć, że różnego rodzaju głośniki, wykorzystywane w rozmaitych urządzeniach, mogą być różnie zakwalifikowane ze względu na to, w oparciu o jaki mechanizm działają. W budowie głośników bardzo powszechne jest wykorzystywanie magnesów. Tym właśnie charakteryzują się głośniki magnetoelektryczne, elektromagnetyczne oraz magnetostrykcyjne.
Zgoła inaczej działają na przykład głośniki elektrostatyczne. W tym przypadku perforowane elektrody oddziałują na naelektryzowaną membranę, wykonaną z cienkiej folii. Umieszczenie elektrod z dwóch stron folii wywołuje drgania folii w takt sygnału.
Z kolei w głośnikach piezoelektrycznych zmiana wymiarów materiału piezoelektrycznego wywoływana jest przez pole elektryczne. Taki mechanizm wykorzystuje się w głośnikach ultradźwiękowych i wysokotonowych. Mogłoby się wydawać, że w każdym głośniku znajdzie się miejsce na membranę.
Ciekawostką jednak jest to, że wśród różnych rodzajów głośników znajdują się też te jonowe, które charakteryzują się brakiem wyżej wspomnianej membrany.