Przygotowujemy mieszkanie do wynajęcia – porady

Obecnie branża nieruchomości bardzo zyskuje na popularności. Nie bez powodu ludzie kupują mieszkania, by za chwilę się ich pozbyć, bądź zarobić w inny sposób – czyli popularnym wynajmowaniu. Bycie właścicielem mieszkania nie jest łatwe. Z takim miejscem wiąże się bowiem bardzo dużo pracy, czasami wspomnień, zobowiązań. W momencie przekazywania takiego mieszkania w całkowicie obce ręce, właściwie nie wiemy na co się piszemy, czego się spodziewać. Z wyżej wymienionych powodów przygotowaliśmy listę porad dla tych, którzy przygotowują się do wynajęcia mieszkania innym:

 • Pierwszy i najważniejszy punkt to przeznaczenie mieszkania.

  Nie zawsze mamy okazję kupić nieruchomość. Częściej zdarzają się spadki, przez które przyszli najemcy są dość sprecyzowani już na samym początku. Wszystko zależy bowiem od lokalizacji oraz wielkości mieszkania. Jeśli jest spore, ma dużo pokoi, leży w okolicach najpopularniejszych uczelni w mieście – możemy być pewni, że naszą grupą docelową będą głównie studenci. Analogicznie mniejsze mieszkania na uboczu, będą skierowane raczej do rodzin z dziećmi;

 • Aby wynająć mieszkanie, należy skupić się wcześniej na jego estetycznej stronie. Dobrze jest nie zamykać się na ramy myślowe i nie urządzać wnętrza najtańszą i najłatwiejszą linią oporu.

  Jeśli chcemy przyciągnąć uwagę nieco spokojniejszych najemców, którzy zapłacą nieco więcej – urządźmy przestrzenie ze smakiem, ale i rozwagą. Niech będzie po prostu przytulnie, czysto – tak, żeby chciało się wracać.

 • Szukający mieszkania najczęściej zwracają uwagę na: kuchnię i łazienkę. Jest to spowodowane tym, że są to miejsca w których zachowanie higieny i czystości jest oczekiwane na wysokim poziomie. Dobrze jest więc zadbać o wymianę starych sprzętów sanitarnych, odświeżenie ścian, podłóg. Świetnym sposobem jest również podglądanie innych wynajmujących oraz ich pomysłów, by być na bieżąco z oczekiwaniami rynku;
 • Bycie właścicielem mieszkania to nie tylko zbieranie pieniędzy od najemców.

  To przede wszystkim dbanie o ich bezpieczeństwo. Dlatego też jako wynajmujący powinniśmy zadbać o tą sferę. Należy sprawdzić działanie wszelkich instalacji elektrycznych. Często zdarza się, że w starszych budownictwach dochodzi do spięć, co grozi nawet rozproszeniem się ognia. Przez to bardzo duża odpowiedzialność spoczywa w istocie na właścicielach. Nie ma nic bardziej drażniącego niż zastanawianie się, czy można włączyć pralkę w trakcie, gdy działa mikrofalówka.

  Dla najemców jest to bardzo niekomfortowa sytuacja, czego trzeba zwyczajnie unikać.

.