Pamiętajmy o wymianie opon

Dbamy o samochód, pamiętamy o przeglądzie, sporo czasu poświęcamy na jego mycie, bo chcemy aby był czysty i dobrze się prezentował. Ale niejednokrotnie zapominamy o oponach. Nie myślimy o nich, nie sprawdzamy przed każdą jazdą czy mają dostatecznie dużo powietrza, nie przyglądamy się jak wygląda bieżnik. Co więcej, dość często nawet nie pamiętamy o wcześniejszym umówieniu się na zmianę opon spowodowaną zmianą warunków atmosferycznych, a przypominamy sobie o tym, kiedy czujemy, że nie jeździ nam się już tak dobrze, że koła nie łapią przyczepności. Niestety czasami może już być za późno i wówczas dochodzi do wypadków.

To jest ważne

Podczas podróżowania samochodem bardzo ważne jest to, abyśmy mieli zapewnioną odpowiednią przyczepność i żeby czas hamowania był jak najkrótszy. Dlatego powinniśmy pamiętać o tym, aby przy pierwszych chłodniejszych dniach zmienić opony na zimowe, tak aby żaden przymrozek nie mógł nas zaskoczyć. I odwrotnie, kiedy zaczną się pojawiać cieplejsze dni, powinniśmy zmienić opony na letnie, tak aby znowu one mogły łapać lepszą przyczepność i zapewnić nam bezpieczniejszą jazdę. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy już jest czas na zmianę opon, to zawsze możemy o pomoc poprosić wulkanizatora, po prostu zapytać go, czy już powinniśmy zmienić nasze opony, czy wystarczy jak jeszcze trochę poczekamy. On także może nam pomóc w podjęciu decyzji jaki typ opon kupić, tak abyśmy mieli pewność, że wybraliśmy takie, które najlepiej sprawdzą się przy warunkach pogodowych, jakie najczęściej mają miejsce w naszym rejonie.

Nie mniej, nie warto oszczędzać na oponach i powinniśmy starać się wybierać takie, które będą odpowiednio dostosowane do danej pory roku. To oznacza, że na lato powinniśmy kupić takie, które zostały opracowane z myślą o tej porze roku, a na zimę powinniśmy kupować zimowe. Jeśli raz zdecydujemy się na taką zmianę, to szybko zauważymy różnicę, a co się z tym wiąże, nie będziemy już mieli wątpliwości, że podjęliśmy dobrą decyzję.

Nie czekajmy do ostatniej chwili

Casami ludzie czekają ze zmianą opon. Widzą, że pogoda się zmienia, że temperatury są już inne, czują, że nie zawsze ta przyczepność jest taka, jak być powinna, ale odkładają wizytę u wulkanizatora na później.

Niestety może się okazać, że w pewnym momencie przyjdzie tak gwałtowna zmiana pogody, że jazda na obecnych oponach będzie trudnym doświadczeniem. To przełoży się na niepotrzebny stres, bo sami będziemy czuli, że samochód nie do końca słucha nas tak jak powinien. Dlatego właśnie tak ważne jest w tym wszystkim to, abyśmy zmieniali opony, gdy tylko zmiana temperatury utrzymuje się przez kilka dni. A jeśli jeszcze obejrzymy prognozy pogody i okaże się, że na kolejne dni także jest zapowiadana taka temperatura, to już w ogóle nie powinniśmy mieć wątpliwości, czy mamy jechać do wulkanizatora. Bardzo ważne jest to, abyśmy w samochodzie mieli założone zawsze takie opony, które zostały opracowane z myślą o danych warunkach atmosferycznych.

Tylko wtedy możemy jeździć bezpiecznie.