Opony muszą mieć odpowiedni rozmiar

Oczywiście wiemy, że inne są opony do samochodów osobowych, a inne do ciężarowych. Jednak trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że nawet w samochodach osobowych zakładane są różne opony, o różnej wielkości, a to dlatego, że samochody mają różny rozstaw kół, różną wysokość, a to wszystko ma spory wpływ na to, w jakim rozmiarze powinniśmy kupować opony, abyśmy mieli pewność, że faktycznie będziemy poruszać się bezpiecznie. Dlatego, zanim przejdziemy do wybierania nowych opon, powinniśmy upewnić się, jaki mają mieć one rozmiar.

Ale co jeśli tego nie wiemy, bo dopiero kupiliśmy ten samochód?

Producent o wszystko zadbał

Jeżeli chcemy sprawdzić, jakiej wielkości opony potrzebujemy, to możemy odczytać rozmiar z obecnych opon. Jednak nie możemy mieć tutaj pewności, czy poprzedni właściciel założył takie opony jak powinien, czy z jakiegoś powodu nie kupił trochę za małych albo za dużych. Oczywiście przy niewielkiej różnicy nie powinno być większego problemy podczas jazdy, jednak lepiej jest dopilnować, aby rozmiar tych opon był dokładnie taki, jak być powinien.

Dlatego też, nie wolno nam w ciemno wierzyć temu, co znajdziemy na oponach, które obecnie zamontowane są w naszym samochodzie. Najlepiej będzie, jeśli poszukamy instrukcji od naszego samochodu, wówczas będziemy mogli zajrzeć do parametrów technicznych, a tam producent z pewnością zadbał o to, aby znalazła się również informacja odnośnie rozmiaru opon, które są najbardziej optymalne dla naszego samochodu. Dopiero mając taką informację, będziemy mieli pewność co do wielkości opon jakie musimy założyć i dopiero wówczas będziemy mogli przystąpić do poszukiwania takich propozycji, które najbardziej będą nas interesowały.

Zawsze wybór odpowiednich opon powinniśmy zaczynać od wyboru rozmiaru, później warunków pogodowych w jakich te opony będą miały pracować, a dopiero później będziemy mogli się skupić na innych elementach, takich jak chociażby cena.

Wulkanizator także nam powie

Jeżeli nie znamy rozmiaru naszych opon i z jakiegoś powodu nie udało nam się znaleźć takiej informacji, to zawsze możemy o to zapytać wulkanizatora. On na ten temat będzie miał odpowiednią wiedzę, a to oznacza, że będzie mógł nam powiedzieć, jaki rozmiar muszą mieć opony w naszym samochodzie.

Jeśli będziemy chcieli, to pomoże nam wybrać odpowiedni ich typ, a co więcej może się okazać, że będzie mógł nam je zamówić. Albo zaproponuje skorzystanie z używanych opon, a więc takich, które mają już swoje kilometry przejechane, ale jeszcze są w takim stanie, że możemy z nich skorzystać. Jeśli więc nie jesteśmy przekonani, do wydawania dużych pieniędzy na opony, to możemy skorzystać z takiej propozycji, mając pewność, że wulkanizator sprawdził dla nas takie opony i spokojnie możemy je założyć.

Warto zobaczyć jakie opony są nam proponowane, w jakich rozmiarach i dokładnie sprawdzić, która z przedstawionych ofert będzie dla nas najlepsza. Pamiętajmy, że od opon w dużej mierze zależy bezpieczeństwo jazdy, więc nie można na nich oszczędzać.