Ogrzewanie domu węglem

Węgiel już od wielu lat jest w naszym kraju podstawowym źródłem energii cieplnej. Uważa się, że jest najtańszym paliwem, którym możemy ogrzać nasze domy, dlatego ma wielu zwolenników.

To nie do końca jest słuszne stwierdzenie, bo węgiel często jest produktem importowanym z uwagi na to, że nasz krajowy jest droższy. Ponadto korzystanie z tego typu ogrzewania negatywnie wpływa na środowisko, bo wydobywające się z kominów pyły w znacznym stopniu zanieczyszczają atmosferę.

Każdy indywidualny użytkownik twierdzi, że przecież nie spala dużo węgla, więc nie przyczynia się do zanieczyszczeń. Globalnie jednak, w skali całego kraju takich użytkowników jest wielu, a więc do atmosfery przedostają się ogromne ilości ubocznych produktów spalania węgla.

Jest jednak kilka sposobów na ograniczenie tych niekorzystnych emisji. Jeżeli nie ma innej możliwości ogrzewania domu, jak tylko węglem, warto zainwestować w dobry, oparty na nowoczesnej technologii kocioł węglowy.

Za radą fachowca należy wybrać taki, który będzie spełniał swą rolę adekwatnie do wielkości domu. Czasami korzysta się bowiem ze zbyt dużych kotłów, a tym samym spala się znacznie więcej węgla niż potrzeba do ogrzania domu.

Dobrze zaizolowany i ocieplony dom oraz wysokiej jakości okna i drzwi to również przyczynek do mniejszego zużycia opału. Kolejny sposób na oszczędności to zaopatrywanie się w węgiel wysokiej klasy i sortymentu, ponieważ jest bardziej kaloryczny i daje dużo więcej ciepła niż ten gorszy.

Ważna jest także umiejętność palenia w piecu węglowym, co czasami okazuje się nie być wcale taką prostą czynnością.