Odpowiednie opony do danej pogody

Producenci opon mają dla swoich klientów wiele różnych propozycji, a to oznacza, że dokładnie powinniśmy się przyjrzeć im wszystkim, tak aby móc określić, jakie opony będą najlepsze dla nas. Pod uwagę powinniśmy wziąć to, jak dużo jeździmy, na jakich trasach, jaką porą roku. Oczywiście im więcej podróżujemy samochodem, tym bardziej powinniśmy przykładać uwagę do bezpieczeństwa, a co się z tym wiąże, tym większą uwagę powinniśmy poświęcać oponom, które planujemy u siebie założyć. Dlatego też, powinniśmy się zastanowić czy chcemy mieć opony specjalnie opracowane na zimę i takie specjalnie na lato, czy może jednak chcemy skorzystać z opon, które będą jednocześnie na zimę i na lato, tak zwane opony wielosezonowe.

Jak to wygląda?

Jeżeli zdecydujemy, że chcemy mieć opony, które zostały stworzone na zimę, to możemy być pewni, że w wielu zimowych warunkach, będą się one sprawdzały idealnie. Nie straszny będzie nam śnieg, bo będziemy mieli pewność, że te opony są tak opracowane, że będziemy w stanie wyhamować na śniegu i co więcej, nie stracimy przy tym przyczepności.

W pewnym sensie te opony są tak opracowane, że wgryzają się one w podłoże i naprawdę mocno się go trzymają. Oczywiście, nawet najlepsze opony zimowe nam nie pomogą, jeśli będziemy musieli się mierzyć z jezdnią, na której będzie znajdował się lód, dlatego też zawsze potrzebny jest rozsądek, a jeśli wybieramy się w góry, to musimy zaopatrzyć się w łańcuchy. Jednak na śniegu, takie opony sprawdzą się idealnie. Ale kiedy przyjdą cieplejsze dni, to przestaną one spełniać swoje zadanie, a my szybko odkryjemy, że nasza przyczepność jest gorsza i ta jazda nie jest już taka bezpieczna. To będzie ten czas, w którym nasze zimowe opony powinniśmy zamienić na letnie, które będą zapewniały odpowiednią przyczepność w momencie, kiedy asfalt będzie nagrzany. Jeśli jeszcze wybierzemy właściwy model opon, to może się okazać, że świetnie będą się one sprawdzały w deszczu.

Jak to jest z wielosezonowymi?

Jeździmy dość rzadko, zimą praktycznie wcale albo na niewielkie odległości i nie bardzo podoba nam się kwota, jaką musielibyśmy wydać na dwa komplety opon, zimowych i letnich? Może się okazać, że dobrym rozwiązaniem dla nas będzie założenie opon wielosezonowych. To specjalna mieszanka gumy, która sprawia, że te opony dość dobrze sprawdzają się zarówno w warunkach zimowych, jak i letnich. Oczywiście nie gwarantują nam one takiej przyczepności, jak opony specjalnie opracowane na zimę, jednak przy niewielkim śniegu, braku oblodzenia i krótkich trasach, może się okazać, że takie rozwiązanie będzie dla nas najlepsze. Takie opony kosztują mniej niż zakup dwóch oddzielnych kompletów, a do tego jeszcze odchodzi nam wizyta u wulkanizatora, który musiałby nam zmienić opony w okresie wiosna – lato i jesień – zima, co wiąże się z kolejnymi oszczędnościami. Warto zobaczyć jakie opony proponują nam producenci i czym konkretnie się one między sobą różnią. Im dokładniej przyjrzymy się wszystkim parametrom, tym łatwiej będzie nam podjąć odpowiednią decyzję.