Nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu

Na polskich drogach każdego dnia można zaobserwować sytuacje, w których kierowcy nie udzielają pierwszeństwa przejazdu innym pojazdom. W 2012 roku była to przyczyna niemal 8 tysięcy wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 380 osób. Z tego wynika, że kierowcy nagminnie nie przestrzegają tego przepisu.

Wielu kierowców zapomina o kulturze na drodze oraz zasadach włączania się do ruchu. Jednak często przyczyną nieudzielenia pierwszeństwa innemu pojazdowi, nie jest nieznajomość przepisów ruchu drogowego, a zwyczajny pośpiech lub nieuwaga. Ze statystyk wynika, że najczęściej pierwszeństwa nie udzielają kobiety.

Aby uniknąć zderzenia, włączając się do ruchu należy dokładnie zweryfikować sytuację na drodze i wykonać czynność w sposób szybki i zdecydowany. Jeśli widzimy, że inne auto w wyniku naszego manewru, będzie musiało zahamować, zmienić pas ruchu lub nas ominąć, lepiej poczekać i wykonać go lepszym momencie. Dzięki temu zostanie zachowana płynność ruchu oraz nie stworzymy zagrożenia na drodze.