Najważniejsze właściwości techniczne wzmacniaczy – jak wybrać?

Technika dźwiękowa rozwinęła się dzisiaj na tyle, że bardzo często nie do końca wiemy, na co już tak właściwie zwracać uwagę, jeśli chodzi o budowę systemu audio we własnym domu. Jednym z najważniejszych elementów takich systemów pozostaje jednak wzmacniacz, dlatego też warto przynajmniej wiedzieć, na jakie właściwości techniczne należy zwrócić uwagę, jeśli chodzi o wybór samego wzmacniacza. Wybór nie będzie jednak łatwy, bo w ofercie znajdziemy wiele różnego rodzaju modeli – najpierw trzeba będzie więc odpowiedzieć sobie na co najmniej kilkanaście pytań dotyczących konkretnych właściwości i naszych oczekiwań wobec tego, jaki powinien być wzmacniacz audio.

Ten jest potrzebny przede wszystkim do tego, aby dźwięk naszego systemu audio był mocny, czysty i przede wszystkim sprawiał nam samą przyjemność. I tak, zdaniem ekspertów największą uwagę należy zwrócić uwagę na:

  • rodzaj wzmacniacza,
  • jego moc,
  • ilość wejść i złącz w tylnym panelu wzmacniacza,
  • występowanie różnych dodatkowych funkcji.

Jak się bowiem okazuje, w przypadku osób dopiero zaczynających swoją przygodę z różnego rodzaju sprzętem audio, dobrym wyborem będzie urządzenie zintegrowane – urządzenie dzielone to bowiem coś dla tych osób, które mogą się już pochwalić jakimś doświadczeniem.

Niezwykle duże znaczenie ma jednak przede wszystkim ilość i rodzaj wyjść oraz złącz w panelu tylnym każdego wzmacniacza. W szczególności warto zwrócić uwagę między innymi na złącza USB czy optyczne. Ale być może najważniejsza w tym wszystkim będzie.

moc wzmacniacza, którą trzeba oczywiście odpowiednio dopasować – nie tylko zresztą do pomieszczenia, w który budujemy swój system audio, ale również do głośników i kolumn, które posiadamy. Najlepiej jednak to moc głośników dopasować do wzmacniacza, natomiast jeśli posiadamy już pewne elementy zestawu audio to wtedy dobrym pomysłem będzie konsultacja z ekspertem, który pomoże nam wybrać urządzenie o właściwych parametrach technicznych.

Na jakie dodatkowe funkcje wzmacniacza warto zwrócić uwagę?

Przy wyborze wzmacniacza warto przyjrzeć się nie tylko jego właściwościom technicznym, ale również różnego rodzaju dodatkowym funkcjom takim jak na przykład możliwość połączenia Bluetooth, co umożliwi nam chociażby odtwarzanie muzyki z naszego smartfonu czy innego mobilnego urządzenia.

klucze udarowe Oryginalne dokanałowe słuchawki douszne Audio-Technica, Yamaha, Koss

Bardzo duże znacznie mają także w ostatnich latach takie funkcje jak funkcjonalność sieciowa czy tzw. multi-room. W pierwszym przypadku chodzi przede wszystkim o przesyłanie muzyki prosto z komputera oraz korzystanie z coraz bardziej popularnych serwisów strumieniowych, natomiast multi-room zapewnia przede wszystkim sporą wygodę w samej organizacji systemu audio, gdyż dzięki tej funkcji możemy „podróżować” z sygnałem audio po pomieszczeniach naszego domu i nie potrzebujemy do tego przewodów czy kabli.