Kurs na wózki widłowe – 10 rzeczy, które nie każdy o nim wie!

W ostatnich latach coraz więcej młodych ludzi – w tym także tych, którzy dopiero co rozpoczynają swoją przygodę na rynku pracy – decyduje się na podjęcie różnego rodzaju szkoleń, które to mają na celu zwiększenie ich kwalifikacji. Jednym z bardziej popularnych kursów jest kurs wózek widłowy lublin. Wszystko dlatego, że pracodawcy szukają osób, które tego typu uprawnienia posiadają lub organizują dla pracowników szkolenia operatorów maszyn – wszak w Polsce mamy do czynienia z bardzo dużą ilością magazynów, a w związku z tym pracę na tego typu dużych powierzchniach mogą ułatwić właśnie wózki widłowe. To za ich sprawą z łatwością przeniesiemy czy zapakujemy towar. Zanim jednak zdecydujemy się na kurs operatora wózka widłowego, warto jest dowiedzieć się na ten temat nieco więcej.

Wiele osób nie do końca zdaje sobie bowiem sprawę z tego, jak tak właściwie wygląda szkolenie, jakie korzyści może przynieść na rynku pracy oraz jakie warunki należy spełnić, aby móc taki kurs rozpocząć. Oto 10 rzeczy, które nie każdy wie o kursach na wózki widłowe:

  • Aby zapisać się na szkolenie trzeba spełnić kilka warunków. Najważniejsze z nich to ukończone 18 lat oraz posiadanie co najmniej podstawowego wykształcenia.
  • Dodatkowo, wymagany jest również dobry stan zdrowia, o czym poświadczyć mogą aktualne badania lekarskie.
  • Szkolenia przeprowadzane są przez wykwalifikowaną kadrę z wykorzystaniem w pełni sprawnego i techniczne zatwierdzonego sprzętu.

  • Samo ukończenie kursu nie gwarantuje nam zdobycia uprawnień do obsługi wózka widłowego. Te uprawnienia uzyskamy dopiero po zdaniu egzaminu, który to przeprowadzany jest przez państwową komisję Urzędu Dozoru Technicznego, z reguły zaraz po zakończeniu szkolenia.
  • Egzamin składa się z dwóch części.
  • Część teoretyczna to pięć pytań związanych z wiedzą ogólną oraz szczegółową na temat wózków. Z kolei część praktyczna to pokazanie swoich umiejętności obsługi oraz jazdy wózkiem.

  • Wiele osób zastanawia się, czy kursy trzeba po jakimś czasie przechodzić raz jeszcze i w ten sposób odnawiać swoje uprawnienia. Jak się jednak okazuje, uprawnienia te są bezterminowe, co oznacza, że nie ma konieczności ich odnowienia.
  • Warto pamiętać, że można zdobyć różnego rodzaju uprawnienia na wózki widłowe, które różnią się m.in. zakresem obsługi.

  • Z reguły kurs na wózki widłowe kosztuje od kilkuset złotych do nawet 2000 zł, w zależności od renomy szkoły czy od uprawnień, które chcemy zdobyć.

.