Kiedy sprawdzaliśmy stan opon?

Zazwyczaj pamiętamy o tym, żeby systematycznie sprawdzać ilość oleju, płynu w chłodnicy czy płynu do spryskiwaczy, które znajdują się w naszym samochodzie, a już na pewno pamiętamy o tym przed dalszą podróżą. Jednak ilu z nas pamięta o tym, aby systematycznie sprawdzać stan opon? Żeby patrzeć czy bieżnik ma nadal odpowiednią głębokość, czy nie ucieka z nich powietrze, czy czasami nie wbił się w nie jakiś gwóźdź, który może powodować spore szkody? Jeśli tego nie robimy, to musimy mieć świadomość, że narażamy się na ogromne niebezpieczeństwo, a to oznacza, że jak najszybciej powinniśmy zmienić te swoje nawyki.

Dlaczego to takie ważne?

Zazwyczaj nie myślimy o oponach, bo one po prostu są i wydaje nam się, że nie ulegają żadnemu zniszczeniu. Prawda jednak jest taka, że podczas jazdy dochodzi do ich zużywania. Co więcej, kiedy jedziemy może dochodzić do ich mechanicznego uszkodzenia, czy to przez najechanie na ostre przedmioty albo krawężnik, czy to wjechanie w dziurę na jezdni. To wszystko będzie powodowało, że opona będzie ulegała uszkodzeniu, a co się z tym wiąże, nie będzie ona już taka wytrzymała jak być powinna, a więc podczas podróży może dojść do jej przebicia czy nawet gwałtownego pęknięcia. To z kolei może prowadzić do groźnego wypadku, a im szybciej będziemy się poruszali w danym momencie, tym groźniejsze mogą być jego skutki. Dlatego właśnie tak ważne jest to, abyśmy wyrobili w sobie nawyk sprawdzania stanu opon w naszym samochodzie, za każdym razem gdy będziemy do niego wsiadać.

Jeśli będziemy to robić codziennie, to nie dość, że szybko nam to wejdzie w nawyk, to jeszcze na bieżąco będziemy obserwować zmiany zachodzące na takich oponach, a więc łatwiej będzie nam wychwycić wszelkie nieprawidłowości, jakie będą się tutaj pojawiały.

Może warto się udać do wulkanizatora?

Może się okazać, że po wjechaniu w dziurę, albo uderzenie w krawężnik, nasza opona ulegnie wypaczeniu i będzie jechała krzywo. Wówczas będziemy czuli, że coś jest nie tak jak być powinno, ale jednocześnie może się okazać, że trudno będzie nam wskazać źródło problemów. Dlatego jeśli nie jesteśmy pewni, czy nasza opona wygląda tak jak powinna, zwłaszcza jeśli wiemy, że dopiero co uderzyliśmy w krawężnik, to zawsze możemy udać się do wulkanizatora. On jej się dokładnie przyjrzy, a co się z tym wiąże, będzie w stanie powiedzieć nam, czy jazda z taką oponą jest bezpieczna, czy może powinniśmy wymienić ją na nową. Tutaj niczego nie wolno ignorować i jeśli tylko coś wzbudza naszą niepewność, to jak najszybciej powinniśmy się zapytać specjalisty jak on to widzi, i czy według niego taka opona jest dobra, czy jednak stwarzać będzie zagrożenie. Czasami zmiany w wyglądzie opony są niewielkie, innym razem bez trudu dostrzeżemy je gołym okiem. Jednak najważniejsze w tym wszystkim jest to, abyśmy wyrobili w sobie nawyk systematycznego ich sprawdzania.

Wówczas będziemy mieli największą szansę na to, aby wychwycić wszelkie nieprawidłowości i podjąć odpowiednie działania, które będą miały zapobiec tragedii na drodze, do jakiej mogłoby dojść, gdybyśmy podróżowali na oponach w złym stanie.