Polscy studenci bardzo chętnie szukają pracy, którą mogliby prowadzić również w trakcie nauki. Znalezienie jakiegokolwiek zajęcia dorywczego nie stanowi obecnie większego problemu, jednak bywają kłopoty ze „złapaniem” miejsca w konkretnym zawodzie, w którym w przyszłości młodzi ludzie chcieliby się spełniać.
Okres studiów świetnie nadaje się do zdobywania pierwszych doświadczeń zawodowych. Młodzież ma do wyboru liczne staże, praktyki oraz niezobowiązujące stanowiska na zlecenia, oferowane przez firmy z bardzo różnych branży.
Studenci, działając jako freelancerzy, mogą szkolić się w swoim fachu, by z czasem zdobyć referencje, potrzebne do pracy etatowej bądź, jeśli poszczególne zlecenia okażą się atrakcyjne cenowo, pozostać przy statusie wolnego strzelca. Duży problem ze znalezieniem pracy mają szczególnie osoby z wykształceniem humanistycznym, ponieważ na rynku jest na nie dosyć małe zapotrzebowanie, a z kolei liczba kandydatów wciąż wzrasta.
Studentom, niezależnie od kierunków, jakie wybrali, trudno też znaleźć etatową pracę, z której mogliby się spokojnie utrzymać, gdyż pracodawcy albo wymagają już pełnego wykształcenia wyższego, albo minimum rocznego doświadczenia na podobnym stanowisku.