Jak wybrać miejsce na dom, czyli na co zwrócić uwagę przy zakupie działki?

Budowa domu zaczyna się od wyboru działki, na której powstaną nasze przyszłe cztery ściany. Jest to pierwsza z wielu ważnych decyzji, jakie będziemy musieli podjąć – jak się bowiem okazuje, wybór miejsca, w którym stanie nasz dom wcale nie jest taką łatwą sprawą i wiąże się z tym naprawdę wiele kwestii. Aby budowa mogła przebiec w sposób prawidłowy i spełnić wszystkie nasze oczekiwania, musimy postawić na działkę, która to rzeczywiście umożliwi.

W innym przypadku możemy zostać z domem za małym lub nieodpowiadającym naszym potrzebom, a to może spowodować, że bardzo dużo pieniędzy wyrzucimy po prostu w błoto. Starając się temu zapobiec, warto jest dowiedzieć się na co tak w zasadzie zwrócić uwagę przy zakupie działki pod budowę domu. Oczywiście zanim przejdziemy do poszukiwań to trzeba mieć już pewien zarys w głowie odnośnie naszego przyszłego domu, a najlepiej jest odpowiedzieć sobie na kilka pytań takich jak na przykład, gdzie chcemy mieszkać, jak duże ma być nasze mieszkanie albo czy obok mieszkania będziemy chcieli wybudować także ogródek i tam spędzać wolny czas.

To ledwie kilka kwestii, które warto rozwiązać jeszcze zanim rozpoczniemy poszukiwania wymarzonej działki. Wtedy największą uwagę powinno zwrócić się na:

  • lokalizację działki,
  • dojazd do działki,
  • okolicę oraz walory przyrodnicze,
  • stan prawny działki,
  • usytuowanie działki względem stron świata,
  • rozmiar i kształt działki,
  • warunki i rodzaj gruntu oraz ukształtowanie terenu.

Dla większości osób najważniejsza jest lokalizacja – według wielu, to właśnie ona decyduje o tym, jak będzie żyło nam się w danym domu oraz oczywiście o wartości samej działki.

www.pink-glasses.pl domy w zabudowie szeregowej Poznań Grunwald http://jandach.pl/pl/deweloper-plewiska Deweloper Plewiska. Domy, mieszka

Im lepsza lokalizacja, tym wyższa cena i jest to coś, co powinniśmy doskonale wiedzieć przed rozpoczęciem poszukiwań. Ale ważne są też takie czynniki jak chociażby dojazd czy okolica. Bardzo przyjemnie jest mieszkać na zaciszu, ale to może spowodować, że czas dojazdu do pracy czy szkoły znacząco się wydłuży.

Z kolei jeśli chodzi o okolicę czy sąsiedztwo to zanim jeszcze zbudujemy domu trzeba rozeznać się, co znajduje się w pobliżu działki – sklepy, ośrodki edukacyjne, przychodnia czy poczta, a może różnego rodzaju zakłady przemysłowe, które nie będą miłym sąsiadem, lecz wygenerują hałas czy duże zadymienie.

Najważniejsze czynniki decydujące o wartości działki

Niezwykle istotne znaczenie ma też to, jak dobrze rozbudowana jest sieć transportu publicznego, a więc czy będziemy mieli alternatywny sposób dojazdu do naszej posesji. Zwrócić uwagę warto też na rodzaj i jakość nawierzchni dróg prowadzących do działki, na której zamierzamy się wybudować.

Inne ważne czynniki to także stan prawny działki, jej rozmiar czy rodzaj gruntu. Wszystko to bowiem będzie miało bardzo duży wpływ na budowę oraz na nasze możliwości w jej trakcie. Co więcej, niektóre działki mogą z jednej strony kusić fantastyczną lokalizacją i dobrą ceną, ale gdy sprawdzimy grunt to okaże się, że to właśnie stąd wzięła się zaskakująco niska cena – wszystko trzeba więc koniecznie kontrolować i sprawdzać.