General Electric

General Electric to amerykańska korporacja, która prowadzi działalność z zakresu produkcji maszyn, sprzętu oraz energii, a także ma swoje udziały w branży ropy naftowej i innych. GE funkcjonuje od 1892 roku, a powstała na skutek połączenia dwóch firm. Na początku firma skupiała się na przemyśle związanym z prądem, a w tym budowie elektrowni czy produkcji lodówek i odkurzaczy.

Obecnie General Electric obejmuje wiele branż, takich jak energetyka, przemysł lotniczy, kosmiczny, AGD, chemiczny oraz medyczny. Swoje działania rozciąga na bankowość, gdzie kredytuje produkcje związane z interesami kapitałowymi General Electric. GE ma też coś do powiedzenia w branży filmowej, gdyż jest właścicielem NBC Universal.

GE weszło na rynek w Polsce w 1995 roku. Kupiło Solidarność Chase D.T.

Bank i przekształciło je w GE Capital Bank. Bank ten specjalizował się w sprzedaży ratalnej, pożyczkach i kredytach samochodowych. Z czasem utworzono GE Money Bank, a następnie doszło do fuzji tego banku i Banku BHP S.

A. Oprócz bankowości, GE zajmuje się w Polsce sprzedażą produktów z zakresu AGD, chemii kosmetycznej, urządzeń medycznych i elektrycznych. Firma prowadzi również badania naukowe i inwestuje w przemysł maszynowy.