Fotelik rowerowy – przedni czy tylny?

Wiele osób jeździ na rowerze i są to również rodzice, którzy przynajmniej czasami chcieliby wozić rowerem również swoje pociechy. Co zatem można zrobić, aby taka jazda była wygodna i przede wszystkim bezpieczna dla malucha? Pewną opcją są coraz popularniejsze rowerowe przyczepki, aczkolwiek mają także swoje wady i krytyków. Skoro tak, na horyzoncie widać jeszcze foteliki rowerowe dla dzieci. Jest ich na rynku wiele i można swobodnie wybierać spośród modeli różniących się od siebie funkcjonalnością, konstrukcją czy materiałami, z jakich zostały wykonane. Foteliki rowerowe – dwa sposoby ich montowania Osoby zainteresowanie zakupieniem fotelika dla swojego dziecka mogą wybierać spośród modeli przeznaczonych do montażu z tyłu pojazdu, a więc za siedzeniem rowerzysty, jak też z przodu. Oba rozwiązania mają swoje walory, ale w obu przypadkach da się też wskazać mankamenty. Na pewno są powody, dla których warto chociażby rozważyć zamontowanie fotelika z przodu.

Daje to większą kontrolę rodzicowi nad tym, jak dziecko się miewa w czasie przejażdżki. Poza tym ma ono też zdecydowanie większą swobodę w obserwowaniu tego, co dzieje się wokół niego, a to dodatkowy impuls poznawczy i rozwojowy. Jako wada bywa wskazywany fakt, że foteliki z przodu mogą utrudniać stabilną jazdę. Poza tym na foteliki tylnym da się transportować dzieci większe, o wadze nawet 35 kilogramów. Fotelik rowerowy z przodu – głównie dla młodszych dzieci Rodzice, jak też ludzie zajmujący się zawodowo kwestiami z zakresu jazdy rowerem zwracają uwagę na to, że przednie foteliki nadają się w pierwszej kolejności dla dzieci mniejszych. Kluczowe znaczenie ma tutaj wskazana wcześniej waga. Zbyt ciężkie dziecko z przodu będzie poważną przeszkodą w płynnej i prostej jeździe, a co za tym diametralnie rośnie ryzyko wypadku, które przecież należy ograniczyć do absolutnego minimum.

Opcjonalnie można zamontować także przezroczystą przesłonę, jaka zapobiegnie zbyt mocnym powiewom wiatru czy „zderzeniom” twarzyczki dziecka z owadami, co może mieć miejsce zwłaszcza w czasie jazdy w okresie letnim.