Domy pasywne

Jedną z nowości na rynku mieszkalnym są domy typu pasywnego. Za sprawą dyrektywy UE, która narzuca nam od 2020 roku budowę tylko tego rodzaju domów, sprawa stała się dość popularna. Jakie zalety posiada ten typ budownictwa? Domy pasywne zasilane są energią pochodzącą z odnawialnych źródeł energii, co sprawia, że przestajemy być zależni od dostawców surowców ziemnych i nie przyczyniamy się do ich wykorzystania.

Co prawda koszt budowy podwyższa się tutaj o mniej więcej 30%, ale zużywanie energii jest nawet pięciokrotnie mniejsze w stosunku do tradycyjnego zabudowania, co daje długofalową oszczędność. Budowa domu pasywnego to użycie tylko najlepszych jakościowo materiałów, co oznacza mniej remontów. Dodatkowo, etap planowania i projektowania jest tu mocno zaakcentowany co najczęściej procentuje lepszą trwałością.

Domy pasywne muszą posiadać odpowiednie certyfikaty, które potwierdzają ich energooszczędność dlatego ewentualna cena za taką posiadłość będzie stosunkowo wyższa niż w przypadku klasycznie wybudowanego domu.