Czym się różni system audio 5.1 od 2.1?

Wybierając system audio do domu możemy spotkać się w sklepach z oznaczeniami 5.1 oraz 2.1. Rozszyfrowanie, co oznaczają te cyfry, może przysporzyć osobie kompletnie nie interesującej się tym tematem sporych trudności. Z tego powodu wyjaśniamy, czego dotyczą te cyfry i czym się różnią te systemy audio.

Dwie cyfry i kropkę stosuje się do oznaczania zestawów kolumnowych. Pierwsza z nich informuje nas o liczbie tzw. satelitów, czyli najprościej mówiąc kolumn, nazywanych też głośnikami wolnostojącymi. Kolumny te są szerokopasmowe i charakteryzują się przenoszeniem całej lub prawie całej szerokości pasma. Natomiast cyfra po kropce, zazwyczaj jedynka, określa liczbę subwooferów w systemie.

Są to głośniki niskotonowe. Najczęściej zestawy kina domowego występują w zestawieniu 5.1, czyli jeden subwoofer i pięć satelitów.Zestaw z takim oznaczeniem warto kupować, gdy zamierzamy oglądać filmy, ponieważ dźwięk rozejdzie się po całym pomieszczeniu. Jeśli większość czasu spędzamy słuchając muzyki, możemy zdecydować się na system 2.

1.