Czy pamiętamy, aby zmieniać opony?

Kiedy jeździmy samochodem, bardzo często popadamy w rutynę, a co się z tym wiąże, dochodzi do sytuacji, że zapominamy o sprawdzeniu różnych rzeczy, które znajdują się w naszym aucie. Skoro do tej pory, nie sprawiały nam one żadnych problemów, to zaczyna nam się wydawać, że tak będzie już zawsze, a co się z tym wiąże, przestajemy na nie zwracać uwagę. Jednak musimy mieć świadomość, że różne części w samochodzie ulegają eksploatacji, a więc zużywają się w trakcie użytkowania. Tak właśnie jest z oponami. Im dłużej będziemy na nich jeździć, tym gorszy może być ich stan.

Co więcej, trzeba mieć też świadomość, że stan opon będzie zależał od tego, przy jakiej pogodzie będziemy się na nich poruszali. Inne przecież są nam proponowane zimą, a inne latem. Jednak czy pamiętamy o tym, aby je wymieniać?

Z sezonu na sezon

Oczywiście podróżowanie samochodem, w momencie gdy nic nie musimy przy nim robić i gdy działa on cały czas idealnie, to marzenie każdego kierowcy. Jednak rzadko kiedy się tak udaje, bo podczas jazdy zużywa się wiele różnych części, które w pewnym momencie wymagają wymiany na nowe. Co więcej, w przypadku takich elementów jak opony, musimy pamiętać o ich wymianie nie tylko wtedy, gdy dojdzie do ich zniszczenia, ale również wówczas, gdy zmienia się pogoda.

To dlatego, że proponowane są nam specjalne opony na zimę i takie, które powstały z myślą o lecie, a to oznacza, że jeśli będą one używane w sezonie innym niż ten, do którego zostały przeznaczone, to nie do końca będą spełniały swoją rolę. Wykonane są one z innej mieszanki gumy, a to oznacza, że jeśli będziemy chcieli jeździć zimą na oponach letnich, albo latem na zimowych, to nie będą one w stanie zagwarantować nam odpowiedniej przyczepności, co z kolei będzie prowadziło do groźnych sytuacji, podczas których możemy wypaść z drogi i spowodować groźny wypadek. Oczywiście możemy się zdecydować na opony wielosezonowe, które mają być odpowiednie zarówno na zimę, jak i na lato. Jeśli nie jeździmy aż tak dużo, to faktycznie takie opony mogą się sprawdzić. Jednak przy częstych i dalekich podróżach lepiej wybierać takie, które są dedykowane na daną porę roku, bo zapewniają nam one znacznie większą przyczepność do podłoża, niż opony wielosezonowe.

Przy okazji sprawdźmy ich stan

Kiedy jedziemy do wulkanizatora, aby zmienić opony na te, które bardziej będą pasowały do zaczynającego się sezonu, to warto dopilnować, aby przyjrzał się on naszym oponom. Dzięki temu będziemy mogli usłyszeć fachową opinię o tym, czy już trzeba je wymienić, czy może będziemy w stanie przejechać na tych oponach jeszcze jeden sezon. Co więcej wulkanizator po założeniu nowych opon sprawdzi czy są one odpowiednio ustawione, czy są równo, a to także będzie zwiększało nasze bezpieczeństwo podczas jazdy. Odpowiednie dopasowanie opon do sezonu i pogody jest bardzo ważne. Dlatego nie powinniśmy tego ignorować i jak najszybciej musimy się umawiać na taką zmianę.

Im mniej będziemy podróżować na źle dopasowanych oponach, tym mniejsza będzie szansa, że ulegniemy wypadkowi.