Chevron Corporation

Chevron Corporation to międzynarodowa firma działająca w branży energetycznej. Siedziba korporacji znajduje się w Kalifornii, ale firma ma swoje oddziały w ponad 180 państwach.

Chevron Corporation rozciąga swoją działalność na przemysł naftowy, geotermalny, gazowy, a w tym skupia się na wydobywaniu, produkowaniu, rafinacji, transporcie i sprzedaży chemikaliów oraz energii. Chevron znajduje się na liście największych firm paliwowych na świecie.

Początki firmy datuje się na drugą połowę XIX wieku. Wtedy to odkryto złoża ropy w Pico Canynon w Stanach Zjednoczonych.

Na skutek odkrycia powstała firma Pacific Coast Oil Company. W 1985 roku przedsiębiorstwo to wypuściło na kalifornijskie wody pierwszy tankowiec, który był w stanie przetransportować ponad 6 tysięcy baryłek ropy naftowej.

Pacific Coast Oil to najstarszy przodek Chevronu. W 1948 roku firma odkrywa złoże ropy naftowej, największe na świecie aż do dzisiaj, Ghawar.

W 1951 roku ze złoża płynie pierwsza ropa naftowa. W 2000 roku Chevron przejmuje koncern Texaco, by stworzyć jedną z największych amerykańskich korporacji paliwowych.

W 2005 roku z nazwy „ChevronTexaco” zostaje usunięta część „Texaco” i następuje powrót do samego „Chevron”.