Ceramika poryzowana

Wśród materiałów budowlanych dużą popularność ostatnio zyskała ceramika poryzowana. W czasach, gdy inwestorzy poszukują oszczędności na wielu polach, ten materiał budowlany sprawdza się doskonale. Cegły wykonane techniką poryzowaną mają dobre właściwości cieplne i to ciepło zatrzymują na długo, są odporne na ogień i przepuszczalne.

Jednocześnie są dość lekkie, ponieważ wykonuje się je z mieszanki gliny i trocin bądź pyłu drzewnego. Taka kombinacja materiału sprawia, że jest on dość podatny na wciąganie wilgoci. Ceramika poryzowana w procesie wypalania zyskuje mikropory, które nadają jej nie tylko lekkości, ale powodują, że uzyskuje bardzo dobre parametry w zakresie izolacyjności termicznej.

Zastosowanie tego rodzaju tworzywa budowlanego jest z pewnością dobrym krokiem na drodze poszukiwania oszczędności. Obiekty budowlane mogą być wznoszone przy użyciu pustaków, bloczków lub cegieł poryzowanych. Każda z tych form jest używana w zależności od rodzaju stawianych ścian w obiekcie.

Cegłę np. wykorzystuje się do budowania warstw nośnych ścian wielowarstwowych, a pustaki do każdego rodzaju ścian. O ceramice poryzowanej mówi się „ciepła”, bo posiada świetną izolacyjność termiczną.

Ta cecha została jeszcze bardziej podkreślona poprzez zastosowanie wkładów z wełny mineralnej. Konstruowanie ścian z tak ocieplonych cegieł czy bloczków jest łatwe, bo można je łączyć za pomocą kleju albo zaprawy i dowolnie przycinać zgodnie z zaplanowanymi kształtami. Zainwestowanie w ceramikę poryzowaną przekłada się na zmniejszenie kosztów ogrzewania.