Cała muzyka w plikach

We wcześniejszych tekstach sygnalizowaliśmy już, że wraz z nastaniem ery cyfrowej znaczenie fizycznych nośników dźwięku takich jak płyty CD zaczęło maleć. Wszystko dlatego, że podstawowym źródłem muzyki stał się internet. Miliony ludzi na całym świecie pobierają z sieci miliony utworów, które później trafiają na dysk twardy komputera, do pamięci smartfona czy do przenośnych odtwarzaczy multimedialnych.

Dziś każde nagranie audio można zapisać w postaci pliku cyfrowego – na przykład FLAC, OGG czy najbardziej popularnego MP3. Z możliwości jakie otwierają formaty cyfrowe korzystają na dużą skalę stacje radiowe. Kiedyś bazowały one na płytach, z których fizycznie odtwarzano muzykę.

www.amhcoaching.pl

Obecnie jest to coraz rzadsze i dotyczy z reguły audycji autorskich, w czasie których prowadzący puszcza utwory z własnych zbiorów. Na co dzień radio posługuje się plikami elektronicznymi, co znacznie ułatwia organizację studia i eliminuje szereg technicznych problemów. Nie ma chociażby ryzyka, że płyta się zawiesi lub uszkodzi.